11. FREE JAZZ FESTIVAL - 1. KONCERT


HUDEBNÍ NOSIČE


23.09.2016 20:00  |  Klub Kaštan


DUO TOMALEX (CZ) 
TOMÁŠ REINER – elektrická kytara
ALEX ŠVAMBERK – syntetizátory, samplery, perkuse

SWITCHBACK (US/PL/DE) 
MARS WILLIAMS (US) - tenor, alt, soprán, sopranino saxofon 
WACLAW ZIMPEL (PL) - bas, alt, bb-klarinet, tárogató, flétna 
HILLIARD GREENE (US) - kontrabas, baskytara, ukulele 
KLAUS KUGEL (DE) - bicí, perkuse


DUO TOMALEX (CZ) 
Duo tvoří kytarista TOMÁŠ REINER a ALEX ŠVAMBERK, hráč na syntetizátory, samplery a perkuse. Potkali se v souborech Ava´n´Garde a  sONaLeX&Co. Jako duo poprvé vystupovali v květnu 2015 na Ambientu Liběchově. Oba jsou zaměřeni na totální improvizaci s trochou industriálu, minimalismus a elektroniku. Jejich hudba se pohybuje v oblasti ambientu, zvukových ploch, noise a popstrocku.
V červnu letošního roku duo TomAlex vystupovalo v Café v lese (Praha 10) v rámci posledního jarního Wakushoppu.

SWITCHBACK (US/PL/DE)
Prostor, zabarvení, interakce, nezávislost, transparentnost, široké spektrum a obrovský tah kupředu, to jsou prvky typické pro vystoupení quarteta Switchback, které v Evropě debutovalo jaře 2013. 
MARS WILLIAMS je v Německu známý z vystoupení na festivalu Moers (1997, 1999 (Liquid duše) a 2004 (Liquid duše a XmarsX) a Offside 2008 Mars Williams kvarteta. Hrál s muzikanty jako je John Zorn, Bill Laswell, Elliott Sharp, Fred Frith a Daevid Allen, cestoval s Psychedelic Furs. Je jedním z opravdových saxofonistů – někým, kdo má radost z prostého aktu foukání do nástroje. Toto obrovské nadšení je nezbytnou součástí jeho zvuku a je znát z každého jeho vystoupení. Mars hraje vždy vzrušující hudbu.  
jedná se o výjimečného hudebníka, který začal svou cestu ze skalních konvencí, později pracuje s vůdci Chicagské scény free jazzu, s hudebníky z Evropy a Asie; Byl také jedním ze zakladatelů Peter Brötzmann Chicago Tentet. Ve hře je cítit nadšení, energii, odvahu a neústupnost, která je příznakem pro hráče bez komplexů a která zajišťuje komunikaci.
WACLAW ZIMPEL, mladý polský skladatel a klarinetista patří do seznamu evropských jazzmanů, kteří dali nový život klarinetu a basklarinetu. Je pokračovatelem stylu muzikantů, jako jsou např.: Surman, Sclavis, Trovesi. S dvojicí Hilliard Greene & Klaus Kugel se setkal před 10 lety v New Yorku a od té doby se účastní mnoha špičkových projektů, jako je např Carnival Skin.
Na Zimpelově hudbě je důležitý rozlišovací přístup, což znamená, že je schopen kombinovat klasiku s improvizací. Je jedním z nejslibnějších hudebníků z evropského kontinentu, jak uvedl - Eyal Hareuveni All About Jazz, USA, 2012 
HILLIARD GREENE je jedním z nejvýznamnějších basových hráčů na newyorské jazzové scéně. Greene nahrával s Jimmy Scottem. Pracoval s mnoha významnými muzikanty i  orchestry jako  jsou Gloria Lynne, Jon Hendricks, Grady Tate, Marlene Verplanck, Jacky Terrasson, Karl Berger inkoust skvrny, Rashied Ali, Leroy Jenkins, Erik Friedlander, Vanessa Rubin, Yoron Izraele, Cindy Blackman, Electric symfonie, Charles Gayle, Jack Walrath, Don Pullen, Dave Douglas, Bobby Watson, Greg Osby, Kenny Barron, Village Vanguard Orchestra a dalšími. „Greene je báječný arco basista, který mísí lyričnost s planoucí, doslova zuřivou touhu po otevření mysli posluchače.“ - Massimo Ricci,  Itálie, 2007. 
„U Hilla nalézáme pozoruhodnou virtuozitu a nadšení pro své nástroje. V jeho hudbě je vždy přítomno duchovní uvědomění“. 
KLAUS KUGEL je mimořádný německý bubeník a perkusista. Přitahuje pozornost po celém světě prostřednictvím projektů s hráči jako je Petras Vysniauskas Karl Berger, Tomasz Stanko, Charlie Mariano, Kent Carter, Michel Pilz, Theo Jörgensmann, Kenny Wheeler, Vjačeslav Ganelin, Bobo Stenson, Glen Moore, Steve Swell, Sabir Mateen, Robert Dick, Peter Evans, Bruce Eisenbeil, Perry Robinson, Arkady Shilkloper, Sirone, Hilliard Greene a další. Jeho styl spojuje současný přístup bubnování s mnoha hudebními tradicemi. Podle některých je Klaus Kugel velící silou za bicí soupravu. Vytváří vrstvy napětí čerpané z intuitivního poslechu. Je jedním z nejrušnějších a nejmodernějších středoevropských jazzových klubových bubeníků. Hraje zvlášť pronikavým způsobem. Kugel je bubeníkem s téměř bezmeznou energií a představivostí, které se podílejí na výsledném zvuku kapely. Po léta patří k elitě evropských bubeníků jazzu a improvizované hudby. 
Mars Williams, Waclaw Zimpel, Hilliard Greene a Klaus Kugel pocházejí z různých oblastí současné improvizace, což v zásadě znamená velkou neznámou. Nicméně hudba SWITCHBACK  je výrazem profesionality zralých hudebníků, kteří dokonale vědí, kterým směrem jít a které trasy vybrat. 
Jejich vystoupení by si příznivci free jazzu neměli nechat ujít. 

 

vstupenky za 150,- Kč na jednotlivý koncert nebo 300,- Kč na všechny koncerty si můžete objednat na emailu: objednavka@jmw.cz


PARTNEŘI

logo - Magistrát hlavního města Prahy
logo - Ministerstvo kultury ČR
logo - Městská část Prahy 2
logo - Městská část Prahy 1
logo - Městská část Prahy 4
logo - Městská část Prahy 11
logo - Městská část Prahy 5
logo - Městská část Prahy 6
logo - Raiffeisen Leasing
logo - Art District Prague 7

Loading…