15. FREE JAZZ FESTIVAL - 2. koncert


HUDEBNÍ NOSIČE


26.09.2020 20:00  |  Jazzklub U staré paní


Fabiana Striffler & Friederike Merz (Německo)

Martin Zbrožek & Co (Česko)


15. FREE JAZZ FESTIVAL - 2. koncert

Fabiana Striffler & Friederike Merz (Německo)

Fabiana Striffler – housle / zpěv / mandolina

Friederike Merz – zpěv / kytara

Fabiana Striffler je velmi talentovaná houslistka, která hraje přímo ze srdce. Nádherný sound je odrazem jí samé. Fabiana unikátně balancuje pronikavý intelekt s intuicí, což jí umožňuje dělat ryzí hudbu bez ohledu na to, v jaké kreativní situaci se nachází. Narodila se v Německu v roce 1988 a vystudovala jazz a klasické housle na univerzitě v Berlíně (UdK) a na hudební konzervatoři (Hanns Eisler). První roky strávila se svou rodinou v Itálii a již v raném věku objevila svůj velký zájem o umění a hudbu, Dovede zahrát jako brilantní houslistka i rázný šumař.

Friederike Merz (narozena  v roce 1987 v Karlsruhe jako Friederike Meuth) je německá jazzová zpěvačka a kytaristka. Nejprve studovala klasický zpěv a kytaru na Vysoké škole múzických umění v Mannheimu u Kathariny Kutsch, v letech 2006 až 2011 na Jazz Institute v Berlíně u Judy Niemackové a Johna Hollenbecka.  Během studií v Mannheimu zpívala v komorním sboru Saarbrücken. Se svou kapelou „Friede Merz“ (ke které patřili Johannes von Ballestrem, Paul Santner a Fabian Rösch) získala v roce 2015 finanční prostředky od berlínského Senátu na nahrávání a výrobu svého alba Denmark Street.  Spolupracovala s Max Andrzejewskis  Hütte & Chor, Fabiana Striffler Trio, A cappella ensemble Klang District, James  Banner Group, a v duu s kytaristou Bertramem Burkertem. Zároveň zpívá také v Ensemble O. se zpěvačkami Zolou Mennenöh, Dorou Osterloh a Laurou Winkler.  

*************************

Martin Zbrožek & Co (Česko)

Martin Zbrožek - housle

Jiří Slavík - kontrabas

Marek Urbánek - bicí

Martin Zbrožek, houslista, zpěvák a herec se narodil v roce 1963 v Teplicích, kde absolvoval konzervatoř.  Po absolutoriu školy hrál nejprve v různých hudebních skupinách, později vystupoval s kapelou Melody Makers Ondřeje Havelky, po odchodu od Ondřeje Havelky hrál jazz po celé Evropě. Později se k Melody Makers zase vrátil. V roce 1989, krátce před sametovou revolucí, emigroval se svojí rodinou do Západního Německa. Po návratu do vlasti vystupoval jako herec v divadlech Teatro a improvizovaném divadle Vizita, kde působil jako herecký partner Jaroslava Duška. Vystupuje v různých sestavách. Free jazz festivalu se naposledy zúčastnil před 4 roky spolu s Alanem Vitoušem, kterého letos nahradí Marek  Urbánek.

Jiří Slavík studoval kompozici a kontrabas na Royal Academy of Music v Londýně a na konzervatoři Santa Cecilia v Římě. Po studiích se přestěhoval na sedm let do Paříže, kde byl jako muzikant na volné noze zapojen do širokého spektra hudebních žánrů; od tradičního východoevropského folklóru přes klasickou hudbu po soudobou hudbu a moderním jazzem konče. Od října 2014 žije v Praze a působí jako pedagog na jazzových odděleních HAMU a JAMU. Během své dosavadní kariéry vystoupil s vlastní hudbou na pěti kontinentech. Jeho skladby byly vysílány v rádiích France Culture, BBC Radio 3 či Český rozhlas Vltava. Pro sólová vystoupení používá pětistrunný kontrabas, který kdysi patřil legendárnímu Barru Phillipsovi, jenž mu tento nástroj předal.  Své nezpochybnitelné interpretační kvality Slavík kombinuje s výjimečným skladatelským a aranžérským nadáním, o čemž svědčí všechny jeho dosavadní nahrávky vrcholící posledním albem Mateřština, které vyšlo na konci roku 2016. CD získalo cenu Anděl jako deska roku v kategorii World Music.  

Marek Urbánek, který se narodil v roce 1992 v Přerově, je jedním z významných mladých hlasů české jazzové scény. Znalcům české jazzové scény nemohl uniknout jeho téměř raketový vzestup. Do Prahy přišel studovat na VOŠ Jaroslava Ježka a záhy na sebe upoutal pozornost předních odborníků na mainstream jazz ‒ např. Libora Šmoldase, Ondřeje Štveráčka, Rostislava Fraše a především Najponka. Ve studiu pokračoval na pražské HAMU. Tam se rozhodl vypracovat učebnici jazzové hry na bicí nástroje. „Měl by tam být úplný základ ‒ to, co je podstatou jazzového bubnování. Myslím především na začínající a mírně pokročilé bubeníky, ale na konci budou i cvičení pro, řekněme, profi-hráče.“Urbánek sbíral první zkušenosti s jazzem už v rodném Přerově, mezi jeho první spoluhráče patřil i pianista Martin Konvička, se kterým spolupracuje dodnes. Spolupracoval s hudebníky jako: Melanie Scholtz (Jihoafrická republika), Brian Charette (USA), Osian Roberts (Velká Británie), Sharon Lewis (USA), Jiří Nedoma, Pavel Wlosok, Karel Růžička ml., Steve Walsh (USA), Skip Wilkins (USA), Daniel Wilkins (USA), Robby Marshall (USA) a mnoha dalšími.
Jaký je Markův vztah k jazzové avantgardě? „Tahle muzika mě pořád přitahuje a asi mě to nikdy nepustí… Hodně mě ovlivnili The Bad Plus, Coltraneova pozdní tvorba. A Ornette Coleman ‒ to je krásná muzika.“

vstupenky: zde


PARTNEŘI

logo - Magistrát hlavního města Prahy
logo - Ministerstvo kultury ČR
logo - Městská část Prahy 2
logo - Městská část Prahy 1
logo - Městská část Prahy 4
logo - Městská část Prahy 11
logo - Městská část Prahy 5
logo - Městská část Prahy 6
logo - Raiffeisen Leasing
logo - Art District Prague 7

Loading…