27. MEZINÁRODNÍ FESTIVAL JAZZOVÉHO PIANA - SÓLOVÉ RECITÁLY - 3. koncert


HUDEBNÍ NOSIČE


02.12.2022 19:00  |  Nuselská radnice


27. Mezinárodní festival jazzového piana - sólové recitály

3. koncert
Martin Brunner (Česko)
Daniel Garcia (Španělsko)
 

Daniel García smaže linie mezi jazzem, klasikou i flamenkem, Martin Brunner okouzlí nadžánrovými melodiemi

V rámci třetího večera sólových recitálů 27. ročníku Mezinárodního festivalu jazzového piana zahrají španělský virtuóz Daniel García a jeho zdejší nástrojový kolega Martin Brunner. Setkání talentů „na nejvyšší úrovni“ se uskuteční 2. prosince v prostorách pražské Nuselské radnice.

Dobrým zvykem dramaturgie MFJP je pozvat také přední zástupce zdejší scény. Letošním „domácím reprezentantem“ se stane renomovaný pianista, skladatel a pedagog Martin Brunner (*1983, Hradec Králové).

K jazzu měl Martin blízko od malička. Vždyť jeho táta Martin Brunner st. patří k uznávaným jazzovým flétnistům. A navíc organizoval v Hradci Králové festival Jazz Goes To Town, kam bral synka často sebou. Stejně hluboce ovšem Martin propadl i klasické hudbě. Klavír absolvoval nejprve na pardubické konzervatoři u prof. Martina Hršela, teprve poté studoval jazzové disciplíny na pražské Konzervatoři Jaroslava Ježka pod vedením Karla Růžičky, Milana Svobody a Matěje Benka.

Odbornou kritiku i posluchače Martin nadchl už svým prvním triovým albem Behind The Clouds (2009). K jeho nejsilnějším devizám přitom patří smysl pro čitelnou, chytlavou, přitom originální a vkusnou melodii. Jazzovou i klasickou erudici výborně využil na svém třetím studiovém autorském albu Morning Walks (2013), kde spojil svoje jazzové klavírní trio se smyčcovým kvartetem Epoque Quartet. Ale především ve svém posledním projektu, cyklu Svou chvíli (2022) pro Symfonický orchestr Českého rozhlasu a zpěvačku Markétu Foukalovou. Na cyklu písní Svou chvíli je přitom pozoruhodné, že skvěle funguje jak v symfonické orchestraci, tak v komorním klavírním provedení. Není pochyb, že Martinovi dobře padne i formát sólového recitálu.

Martinovi ale není cizí ani fusion, které se věnoval v rámci Martin Brunner Bandu na desce Levels of Life (2019). Zároveň je členem skladatelského sdružení The Prague Six, které komponuje pro moderní big band Concept Art Orchestra. Vedle těchto bohatých aktivit navíc spolupracoval či spolupracuje s řadou žánrově různě zaměřených interpretů jako Lenka Dusilová, James Harries, Ondřej Ruml, Michal Horáček, Klára Vytisková či Věra Martinová.

https://www.youtube.com/watch?v=55Gb8nYzX8E

https://www.youtube.com/watch?v=xNi_gYf-jwA

 

Daniel García Diego (*1983, Salamanca) celou svojí uměleckou bytostí překračuje hranice žánrů – i zemí. V jeho hudbě se zrcadlí nejen klasika, jazz a doteky flamenka z rodného Španělska, ale také řada dalších elegantně využitých vlivů. „Jsem prostě eklektik. Zajímá mě rock, elektronika, kubánská muzika i hudba Blízkého východu, nebo třeba gregoriánský chorál,“ směje se pokusům o zaškatulkování. Na Garcíových nahrávkách s chutí hostovali libanonský trumpetista Ibrahim Maalouf, izraelská klarinetistka Anat Cohen nebo flamenkový kytarový virtuóz Gerardo Núñez.

Studium zahájil Daniel García „klasicky klasikou“, absolvoval na slovutné Conservatorio Superior de Música de Castilla y León. Jazzovou průpravu mu dala, jako mnohým, bostonská Berklee College Of Music. Nemnozí ale měli to štěstí, že je dlouholetý Shorterův spoluhráč Danilo Pérez nejen učil, ale stal se jejich osobním mentorem a podpůrcem. „Hudba je o pravdivosti a o sebepoznání, jen s těmito předpoklady můžete proniknout hlouběji a najít vlastní umělecký výraz. Právě Danilo mi ukázal cestu,“ nezapomíná španělský talent vyjádřit vděčnost.

Daniel si ovšem uměl poradit i sám. V roce 2011 zvítězil v soutěži na Berklee v kategorii nejlepší interpret. Jeho mistrovství mu umožnilo doprovázet esa jako Arturo Sandoval či Greg Osby.

Klasickou a jazzovou zkušenost ovšem považuje za neoddělitelnou. „Zatímco jazz pojednává o tom CO hrát, klasika se zaměřuje na to JAK hrát. A dobrá technika mi dala svobodu vyjádřit přesně to, co cítím.“

Cíl si Daniel García vytyčil nemalý: „Chtěl bych přenést původní španělskou hudbu do nového kontextu prostřednictvím improvizace a dokázat, aby se všechny dělící linie mezi styly staly neviditelnými.“ Soudě podle koncertů i alb, z nichž dvě poslední vyšla na respektovaném německém labelu ACT, daří se mu naplňovat toto předsevzetí výborně.

https://www.youtube.com/watch?v=xvSHpUaqifQ

https://www.youtube.com/watch?v=E6emS-9epIk

 

vstupenky zde


PARTNEŘI

logo - Magistrát hlavního města Prahy
logo - Ministerstvo kultury ČR
logo - Městská část Prahy 2
logo - Městská část Prahy 1
logo - Městská část Prahy 4
logo - Městská část Prahy 11
logo - Městská část Prahy 5
logo - Městská část Prahy 6
logo - Raiffeisen Leasing
logo - Art District Prague 7
logo - Městská část Prahy 3

Loading…