ELEMOTHO GAALELEKWEE & SAMUEL BATOLA DUO


HUDEBNÍ NOSIČE


13.06.2017 19:30  |  Chodovská tvrz


Elemotho Gaalelekwee Richardo Mosimane - kytara a zpěv
Samuel Batola -  sólová kytara 

koncert je součástí koncertní série 


Elemotho Gaalelekwee Richardo Mosimane pochází z Namibie. Skládá, nahrává a interpretuje svou vlastní tvorbu. Hraje na akustickou kytaru a doprovází ji zpěvem v rodném jazyce setswana, v angličtině a dalších namibijských jazycích. Svou hudbu neřadí k žádnému určitému stylu: „Považuji se za interpreta a hudebního aktivistu; baví mě zkoumat realitu a odhalovat tak hlubiny lidské duše.“ Elemotho má bytelný, přesto transparentní zvuk, obsahující vizionářská poselství předávaná hudbou. Od sólových vystoupení až po produkce s vlastní kapelou přináší představy, v nichž se z útlaku stává osvobození, z nezdaru triumf, prostřednictvím melodií se zhmotňuje minulost, současnost i budoucnost. Z venkovského chlapce se stal moderní textař. Umělec z Kalahari se snaží odpoutat od obvyklých komerčně snadno stravitelných zvuků a pomocí experimentálních nápadů umocňuje realitu prostřednictvím hudební představivosti. „Vyrostl jsem na příbězích vyprávěných kolem ohně, byla to inspirace k dílu, které by dovedlo lidi k tanci i poslechu, k úsměvu i slzám, k nalezení míru i moudrosti“.
Elemothovo první album „The system is a joke“ budí dojem, že nasloucháte hudebníkovi, který má mnoho co říci. V hudbě se s dotekem rytmů kalaharské pouště mísí etnické a globální zvuky, šumění deště se prolíná s poselstvími naší moderní době. V posledních letech je Elemotho velmi vytížený, vystupuje v jižní Africe, na mezinárodních hudebních festivalech v Evropě a jeho hudba je čím dál tím důkladnější a hutnější. Hudebník měl čas objevit nové vjemy a vůně, a všechny je zpracoval do druhého alba „HUMAN“, které vyšlo v listopadu 2008. Pomocí písní, které si kladou za cíl dovést člověka k zamyšlení a upoutat jeho pozornost, chce sdělit pocity a myšlenky, jimiž by naboural status quo a nenechal kámen na kameni, od politiky po filozofii, od spirituality k realitě.
Elemothovo album „HUMAN“ je v Namibii považováno za velkou událost, jak dokazují ohlasy z místního tisku:
„Tento talentovaný zpěvák nabídl noc plnou ohně, vášně a nadšení“…. (Conrad Angula, Namibian, červen 2009)
„Umělec okouzlil publikum lokálně laděným remixem jazzu, blues, reggae s africkým pop beatem a africky zabarvenými rytmy. Předvedl exotickou živou podívanou, která jeho příznivce nezklamala“ " (Therersia Tjihenuna, Namibian Sun, duben 2009)
“Elemotho svou směsí fanoušky dojímá. Hudba přináší poselství, je nevyhnutelně nakažlivá a návyková. Kdo ji zaslechne, žádá si další a vrací se, neboť Elemotho je žádanou hudební loveckou trofejí“ (Kae Matundu-Tjiparuro, listopad 2008)
„Elemothovu hudbu si nejlépe představíte jako hudbu budoucnosti, od níž se šíří vlny už dnes. Je průnikem skoro všech afrických rytmů, ozývá se tu Jabu Kanyile (jižní Afrika), Oliver Mtukudzi (Zimbabwe), Salif Keita (Senegal), Eric Wainaina (Kenya), Koffi Olomide (DRC) a Fela Anikulapo Kuti (Nigerie). Hudba je vyzrálá, trvalá a dokáže díky své univerzálnosti a tématice oslovit kohokoliv, kdekoliv a kdykoliv.“ … (Wonder Guchu, Informante, červen 09)
Elemotho vystupoval mnohde, hrál v jižní Africe, Svazijsku a Zanzibaru, v Ugandě, Španělsku, Norsku, Rakousku, Maďarsku a USA. Na pódiu vedle něj stáli například Johnny Clegg, Ismael Lo, Vusi Mahlasela, Busi Mlhongo, Habib Koite, Sargent Garcia, Carlinhos Brown, Gentleman, Salif Keita, Erica Badú, The Wailers, Yossour N´Dour, Natasha Atlas a Dobet Gnahoré.
V Praze vystoupil již před 6 roky (2. 7. 2011) v sestavě Elemotho - kytara a zpěv, Samuel Batola -  sólová kytara, Polina Loubnina – flétna, Ermelinda Thataone - doprovodný zpěv a perkuse.

https://www.youtube.com/watch?v=L4oQzd2JImY

zlevněné vstupné v ceně 225,- Kč do 31.5.2017 přes email objednavka@jmw.cz


PARTNEŘI

logo - Magistrát hlavního města Prahy
logo - Ministerstvo kultury ČR
logo - Městská část Prahy 2
logo - Městská část Prahy 1
logo - Městská část Prahy 4
logo - Městská část Prahy 11

Loading…