JAMIE BRAUN SEXTET + (Spojené státy)


HUDEBNÍ NOSIČE


18.11.2018 20:00  |  Jazzklub U staré paní


Jamie Baum Sextet +  (Spojené státy)

Jamie Baum- flétny / Amir ElSaffar – trubka, zpěv / Sam Sadigursky – altsaxofon, basklarinet / Chris Komer - lesní roh / Brad Shepik - kytara / John Escreet – piano / Zack Lober – basa / Jeff Hirshfield – bicí

Koncert je součástí koncertní série


Newyorská flétnistka, skladatelka, aranžérka, kapelnice a v neposlední řadě pedagožka Jamie Baum má v současnosti nejen ve Spojených státech, ale také v zahraničí zvučné renomé - díky své vlastní sólové dráze i spolupracím se slavnějšími kolegy - třeba s trumpetisty Randym Breckerem a Davem Douglasem nebo s pianisty Kennym Barronem, Fredem Herschem nebo Georgem Russellem. Je držitelkou Guggenheimova stipendia, absolventkou New England Conservatory a Manhattan School of Music, kde dodnes působí jako pedagožka. Vede i soukromé workshopy. V jednom z nich například učí své klasicky vzdělané studenty, jak se zbavit obav z jazzové improvizace. Od roku 1999 vede svůj vlastní soubor. Původně sedmičlenná sestava se v posledních letech rozrostla až na deset muzikantů a změnil se i zvuk formace, které teď Jamie říká Septet+. Posledním dvěma studiovým albům dal septetu nový výraz hlas kytary Brada Shepika a hostujících perkusionistů.

„Říká se, že návštěva Indie může člověku změnit život. Mé cesty tam (a do Nepálu) - lidé, které jsem tam potkala, z některých z nich se stali mí přátelé, hudba, kterou jsem tam slyšela a muzikanti, s nimiž jsem tam hrála - to vše mi dalo lekci, jak žít v tomto životě, vše ovlivnilo a formovalo hudbu na tomto albu,“ nechává se slyšet Jamie Baum na přebalu CD z roku 2013 nazvaného In This Life. Výsostné místo v inspiračních zdrojích přitom přisuzuje odkazu slavného pákistánského zpěváka Nusrata Fateh Ali Khana. Právě jeho hudba ji prý dovedla k úplně novým cestám, jak skládat a improvizovat. Na zatím posledním albu formace Septet+, nazvaném symbolicky Bridges, tedy Mosty, je vliv Fateh Ali Khana dosud zřejmý. Jamie na něj zaznamenala svou aranž Khanovy písně Lament.

Hudba na albu Bridges, které vyšlo letos v květnu, jinak podle ní vychází ze dvou obecných definic: Definice mostu jako stavby, která překlenuje fyzické překážky, aniž by uzavírala cesty, které se vinou pod ní. A definice jazzu jako hudební formy a tradice, která je otevřena stále většímu množství vlivů a neváhá je vstřebávat. Album Bridges tak čerpá inspiraci z klasické hudby, ale také z tradičních hudebních forem - židovské, arabské nebo hinduistické. To vše zabaleno v elegantním balíčku soudobého jazzu. V obsazení souboru nesmí chybět lesní roh, v jeho repertoáru třídílná suita věnovaná jednomu z nejvyšších hinduistických božstev, ani extatická sóla elektrické kytary.- Zdeněk Přidal, ČRo Stanice Vltava (Worldbeat) 

https://vltava.rozhlas.cz/jamie-baum-indie-zasadne-ovlivnila-me-hudebni-mysleni-7550132#play

recenze na nové album Jamie Baum Septet + CD "Bridges", které vyšlo 18. května na Sunnyside Records:

*** (čtyři hvězdy) "Cestovatelka, ale ne turistka, Jamie Baum vytváří významné harmonické vztahy mezi jazzem a některými vzdálenými hudebními tradicemi. Vše zde spojí: koncept a provedení, sólisty a soubor, Nepál a New York, ducha a masu. " Michelle Mercer, DownBeat

vstupenky zde


PARTNEŘI

logo - Magistrát hlavního města Prahy
logo - Ministerstvo kultury ČR
logo - Městská část Prahy 2
logo - Městská část Prahy 1
logo - Městská část Prahy 4
logo - Městská část Prahy 11
logo - Městská část Prahy 5
logo - Městská část Prahy 6
logo - Raiffeisen Leasing
logo - Art District Prague 7

Loading…