KENNY GARRETT QUINTET (Spojené státy)


HUDEBNÍ NOSIČE


24.05.2023 19:30  |  Divadlo U hasičů


Kenny Garrett Quintet (Spojené státy)

Kenny Garrett - saxofon / David Brown.- klavír / Corcoran Holt - kontrabas Ronald Bruner - bicí / Rudy Bird - perkuse 

Koncert je součástí koncertní série


Do Prahy se vrátí jazzová ikona Kenny Garrett, prostřednictvím jeho saxofonu promluví i „duše předků“

Spoluhráč legend a sám již dávno legenda. Saxofonový maestro Kenny Garrett se svým kvintetem vystoupí 24. května v pražském Divadle U Hasičů. Vedle lety prověřených kompozic představí i repertoár ceněného aktuálního alba Sounds From The Ancestors.

Není pochyb, že americký saxofonista Kenny Garrett (*9. října 1960, Detroit) patří k opravdovým jazzovým velikánům. Kariéru zahájil velkolepě, když byl coby osmnáctiletý mladíček vybrán za člena Duke Elllington Orchestra, toho času pod taktovkou „Vévodova“ syna Mercera Ellingtona. Z vrcholného bigbandu pokračovaly Garrettovy umělecké cesty do Jazz Messengers Arta Blakeyho a hlavně, do kapely samotného Milese Davise. S „Princem temnot“ natočil Garrett alba Amandla (1989), Dingo (1991) a řadu koncertních záznamů.

Už v roce 1985 se ovšem Garrett představil na albu Introducing Kenny Garrett také jako sebevědomý kapelník a autor vlastního repertoáru. Od té doby si připsal na konto téměř dvě desítky profilových alb. Intenzivní vlastní dráha mu ovšem nijak nebránila ve spolupráci s dalšími hudebníky, ať už točil či koncertoval s Marcusem Millerem, Mikem Sternem, Alem Jarreau, Johnem Scofieldem, Terencem Blanchardem nebo třeba popovou hvězdou Stingem. S Johnem McLaughlinem a Chickem Coreou tvořil superskupinu Five Piece Band a vydal cenou Grammy ověnčené eponymní koncertní album.

Kenny Garrett je nejen sofistikovaným skladatelem a virtuózem, nejen sidemanem legend, ale jak předvedl i našemu publiku, také pódiovým mistrem. Dokáže bravurně vystavět jak intimní klubová představení, stačí vzpomenout na jeho show v pražském Lucerna Music Baru v roce 2011, tak strhnout a rozjásat masy fanoušků na koncertech pod širým nebem. Jak to dokázal v Praze v rámci Bohemia Jazz Festu 2007 či na Ostrava Jazz Open 2011.

Zatím posledním Garrettovým autorským počinem je deska Sounds From The Ancestors, jejíž koncepcí je autorova upřímná poklona inspirátorům a „velkým učitelům“. „Do alba jsem se pokusil vdechnout sound, který jsem slýchal jako dítě, když jsem rostl a zrál. Zvuk, který naplňoval našeho ducha díky lidem jako John Coltrane, Aretha Franklin, Marvin Gaye a také díky duchovní hudbě v chrámech. Když jsem o tom všem začal přemýšlet, došlo mi, že jde vlastně o ducha mých předků.“

Garrettovým cílem však nebylo jen oživit tradici, ale v kompozicích ji prolnout se současnou bohatostí jazzu, gospelu a R&B na scéně jeho rodného Detroitu: „Se všemi těmi kosmopolitními vibracemi, které do mého domovského města přišly z Francie, Kuby, Nigérie nebo Guadalupe.“

Kenny Garrett Quintet vystoupí v Praze v prakticky stejném základním obsazení, které točilo album Sounds From The Ancestors. Na kontrabas zahraje Corcoran Holt, na bicí nástroje Ronald Bruner a na perkuse Rudy Bird. Pouze krutě předčasně zesnulého pianistu Vernella Browna Jr. nahradil v sehrané kapele David Brown.

https://www.youtube.com/watch?v=DiqWzdDjX0c

vstupenky zde


PARTNEŘI

logo - Magistrát hlavního města Prahy
logo - Ministerstvo kultury ČR
logo - Městská část Prahy 2
logo - Městská část Prahy 1
logo - Městská část Prahy 4
logo - Městská část Prahy 11
logo - Městská část Prahy 5
logo - Městská část Prahy 6
logo - Raiffeisen Leasing
logo - Art District Prague 7

Loading…