OMER AVITAL QUINTET


HUDEBNÍ NOSIČE


07.11.2016 19:30  |  Divadlo U hasičů


Omer Avital - kontrabas
Asaf Yuria - tenor a sopran saxofon
Alexander Levin - tenor saxofon
Eden Ladin - piano
Ofri Nehemya - bicí


Omer Avital (Izrael/USA) narozený 13. května, 1971, v Izraeli (rodiče původem z Jemenu a Maroka) je izraelsko-americký jazzový basista, skladatel i kapelník. Hraje i na oud. Je považován za „průkopníka v kombinaci jazzu s nespočetnými prvky world music“. Účastnil se turné Wyntona Marsalise, Kennyho Garretta, Briana Blade, Joshuy Radmana, Brada Mehldaua, Roye Haynese a dalších. Zajímá se o starou hudbu Andaluzie.
Avital od jedenácti let studoval hru na klasickou kytaru na konzervatoři Givatayim.  Po vstupu do Thelma Yellin, High School for the Arts, přešel na akustickou basu a začal studovat i aranžování jazzu.
Od sedmnácti hraje profesionálně v různých jazzových, popových a lidových kapelách, stejně tak pravidelně vystupuje v televizi, rozhlase a na mnoha jazzových festivalech. Po roce stráveném v izraelském armádním orchestru, se v r. 1992 přestěhoval do New Yorku a začal hrát ve skupinách s umělci jako je Roy Haynes, Jimmy Cobb, Nat Adderley, Walter Bishop, Jr. , Al Foster, Kenny Garrett, Steve Grossman. Za spolupráce s pianistou Jasonem Lindnerem založil vlastní skupinu. V druhé polovině 90. let zasáhl do newyorské hudební scény. Jeho spoluhráči byli např. Myron Walden, Mark Turner, Gregory Tardy, Joel Frahm, Charles Owens, Grant Stewart, Jay Collins a Jimmy Green a bubeníci Ali Jacksona, Joe Strasser a Daniel Freedman.
V r. 2003 se Avital se vrátil do Izraele, kde studoval klasickou kompozici, arabskou hudební teorii, hru na oud a tradiční izraelskou hudbu.
Po 3 letech se vrátil do New Yorku a svůj návrat na newyorskou jazzovou scénu ohlásil vydáním 3 alb. V roce 2008 získal cenu izraelského předsedy vlády, nejprestižnější vyznamenání pro umělce Izraele.  V roce 2011 byl oceněn ASCAP Foundation Vanguard Award.
V roce 2009 spojil své síly se zpěvačkou Ravid Kahalani a společně založili Jemen Blues, světový hudební soubor, který kombinuje jemenskou hudbu s funkem, blues a jazzem. V roce 2011 Jemen Blues vydali své debutové album "Yemen Blues".  Kromě hraní na baskytaru a oud Avital vystupoval jako producent a aranžér. S Jemenem Blues zůstal až do roku 2012. Nyní koncertuje a nahrává s kapelou Omer Avital Quintet, ve složení Omer Avital – kontrabas, Yonathan Avishai – piano, Asaf Yuria – tenor a soprán saxofon, Alexander Levin – tenor saxofon, Ofri Nehemya – bicí nástroje. 
Jejich poslední album Abutbul Music vyšlo v březnu 2016 v Paříži u Harmonia Mundi. 
S ukázkou z tohoto alba Omer Avital Quintet doslova oslnil posluchače na JazzAhead 2016.
Určitě se i v Praze máme nač těšit, vždyť „Pan Avital a jeho skupina patří k tomu nejoriginálnějšímu, co dnes můžete na newyorské hudební scéně slyšet,“ jak hlásaly vlivné noviny The New York Times a v recenzi na poslední album Milan Tesař z Rádia Proglas dodává:
„Už podtitul skladby Eser – Middle Eastern Funk potvrzuje, s jakou přirozenou „globálností“ dokáže izraelský kontrabasista a skladatel Omer Avital uvažovat. Muzika funkově táhne, jazzově swinguje, ale zároveň se stále vznáší na létajícím koberečku z orientálních pohádek. Přitom bez problému obletí úskalí kýče. Album Abutbul Music se bezesporu přiřadí k Avitalovým mistrovským kusům“.

Diskografie:
•    Abutbul Music (2016) 
•     New Song (2014) 
•     Suite Of The East (2012) 
•     Live at Smalls (2011) 
•     Free Forever (2011) 
•     Room To Grow (2007) 
•     Arrival (2006) 
•     The Ancient Art Of Giving (2006) 
•     Asking No Permission (2006) 
•     Think With Your Heart (2001)

https://www.youtube.com/playlist?list=PLz5auBB2qe4AsULJGHoTr9zkTw6QpzGNy

https://www.youtube.com/watch?v=9ZhPPcM8hAw

https://youtu.be/_xPXthZb2EA

https://youtu.be/klgqUQXpxFU

vstupenky si můžete zakoupit v předprodejích Ticketpro, Ticketportal, Ticket Art, GoOut a nebo na místě před koncertem.

 


PARTNEŘI

logo - Magistrát hlavního města Prahy
logo - Ministerstvo kultury ČR
logo - Městská část Prahy 2
logo - Městská část Prahy 1
logo - Městská část Prahy 4
logo - Městská část Prahy 11
logo - Městská část Prahy 5
logo - Městská část Prahy 6
logo - Raiffeisen Leasing
logo - Art District Prague 7

Loading…