SHEILA JORDAN & CAMERON BROWN (Spojené státy)


HUDEBNÍ NOSIČE


01.10.2021 19:30  |  Chodovská tvrz


Sheila Jordan & Cameron Brown (Spojené státy)

Sheila Jordan - zpěv / Cameron Brown - kontrabas

koncert je součástí koncertní série 


Sheila Jordan

“NARODILA JSEM SE V DETROITU, MICHIGAN, 18. LISTOPADU 1928, STEJNÝ DEN JAKO MICKEY MOUSE”

Vyrůstala v chudobě v Pensylvánském uhelném revíru a už v dětství začala zpívat, v době dospívání napůl profesionálně v detroitských klubech.  Od počátku byla pod vlivem Charlieho Parkera a vliv na ni měli hlavně instrumentalisté, nikoliv zpěváci. Většinou pracovala s černými hudebníky a přestože bělošská komunita měla výhrady, vytrvala. Stala se členkou vokálního tria Skeeter, Mitch And Jean, které zpívalo verze Parkerových sól podobně jako pozdější Lambert, Hendricks And Ross.

Začátkem 50.let se přestěhovala do New Yorku a provdala se za Parkerova pianistu Duka Jordana a studovala u Lennieho Tristana, a své první nahrávky natočila počátkem 60.let. Jedna z nich byla pod vlastním jménem, druhá „The Outer View” s Georgem Russellem obsahovala slavnou 10 minutovou verzi „You Are My Sunshine".

V polovině 60.let se zabývala jazzovými liturgiemi zpívanými v kostelech a prací v klubech, její repertoár však oslovoval jen omezenou část jazzových příznivců. Teprve na konci 70.let začalo jazzové publikum chápat její nekompromisní styl a její popularita rostla – stejně jako nahrávky, včetně alb s pianistou Stevem Kuhnem, k jehož kvartetu se připojila, a alba „Home“ obsahujícího výběr básní Roberta Creeleyho zhudebněných a zaranžovaných Stevem Swallowem.

Duo z roku 1983 s basistou Harvie Swartzem „Old Time Feeling“ zahrnuje několik standardů, které Jordan pravidelně uvádí ve svém live repertoáru, zatímco v „Lost And Found“ z 90. let vzdává hold svým bebopovým kořenům. Oba soubory skladeb ukazují její jedinečné charakteristické hudební rysy, jako časté a neočekávané rozsáhlé změny výšky tónu, které mají stále tendenci mást nezasvěcené publikum. Její preference basového a hlasového nastavení vedlo k další pozoruhodné spolupráci s basistou Cameronem Brownem, s nímž více než 20 let vystupovala po celém světě, a vydali spolu live alba „I’ve Grown Accustomed to the Bass“ a „Celebration“. Jordan, naprosto nenapodobitelná, je jednou z mála jazzových zpěvaček, které si nic jiného než toto označení plně zaslouží.

„Její baladická vystoupení jsou prostě za hranicí emocionální a expresivní schopnosti většiny vokalistů.”
The New York Times

Cameron Brown

Cameron Langdon Brown (narozen 21.prosince 1945) je americký kontrabasista známý spoluprácí s Don Pullen/George Adams Quartetem.

V 10 letech začal se studiem piána, později klarinetu. Přitahovala ho však basa a začal s ní ve studentském dansbandu. Do Evropy se dostal jako student a rok spolupracoval se sextetem a bigbandem George Russellla a hrál s hudebníky jako Don Cherry, Aldo Romano, Booker Ervin a Donald Byrd. V roce 1966 se vrátil a dokončil studia na Columbia College, Columbia University (1969, B.A. obor sociologie).

V roce 1974 se setkal s Sheilou Jordan, zahrál si s pionýry free jazzu Roswellem Ruddem a Beaverem Harrisem, v roce 1975 se připojil ke kvintetu Archieho Sheppa, a v té době nahrával s Harrisem a 360 Degree Music Experience. Celá 80 léta trvala intenzivní a vděčná spolupráce slavného Don Pullen/George Adams Quartetu s  Brownem a bubeníkem Dannie Richmondem. Navíc Brown hrál s Jazz Messengers Arta Blakeyho a se skupinami Sheppa, Cherryho, Rudda a Richmonda. Vystupoval také a nahrával s jazzmany jako Ted Curson, Lee Konitz, Chet Baker, Joe Lovano, Mal Waldron, Ricky Ford, Steve Grossman, Betty Carter a John Hicks Trio, Etta Jones a Jane Ira Bloom.

Brown se objevil na více než 200 albech. Jeho první kapelnická nahrávka po více než 40 aktivních letech vyšla 2003 se skupinou Hear and Now s Dewey Redmanem.

Kromě živých vystoupení a národních i mezinárodních turné vyučuje Brown v současné době hře na jazzový kontrabas na Green Meadow Waldorf School ve Chestnut Ridge, New York, a dává také soukromé lekce. Zaskakuje také jako učitel hudební teorie na New School for Jazz and Contemporary Music v NYC.

V Praze se oba objevili 9.5.2013 kdy vystoupili v klubu Jazz Time v kvartetu  se zpěvačkou Jay Clayton a kytaristou Jackem  Wilkinsem. 

Video: https://www.youtube.com/watch?v=2uJUeV9tqvo

vtupenky zde:


PARTNEŘI

logo - Magistrát hlavního města Prahy
logo - Ministerstvo kultury ČR
logo - Městská část Prahy 2
logo - Městská část Prahy 1
logo - Městská část Prahy 4
logo - Městská část Prahy 11
logo - Městská část Prahy 5
logo - Městská část Prahy 6
logo - Raiffeisen Leasing
logo - Art District Prague 7

Loading…