11. FREE JAZZ FESTIVAL - 2. KONCERT


HUDEBNÍ NOSIČE


24.09.2016 20:00  |  Klub Kaštan


MARTIN ZBROŽEK & CO. (CZ/SK/BY)
MARTIN ZBROŽEK (CZ) - housle, zpěv 
LUBOŠ ŠRÁMEK (SK) - piano
ROMAN ZABELOV (BY) - akordeon 
ALAN VITOUŠ (CZ) - perkuse

Změna v sestavě: místo Luboše Šrámka vystoupí

JAROMIR HONZÁK (CZ) - kontrabas

 

DRA (DE)
CHRISTOPHER DELL – vibrafon
CHRISTIAN RAMOND (basa)
FELIX ASTOR (bicí)


MARTIN ZBROŽEK & CO. (CZ/SK/BY)
MARTIN ZBROŽEK (CZ), houslista, zpěvák a herec se narodil v roce 1963 v Teplicích, kde absolvoval konzevatoř.  Po absolutoriu školy hrál nejprve v různých hudebních skupinách, později vystupoval s kapelou Melody Makers Ondřeje Havelky, po odchodu od Ondřeje Havelky hrál jazz po celé Evropě. Později se k Melody Makers zase vrátil. V roce 1989, krátce před sametovou revolucí, emigroval se svojí rodinou do Západního Německa. Po návratu do vlasti vystupoval jako herec v divadlech Teatro a improvizovaném divadle Vizita, kde působil jako herecký partner Jaroslava Duška. 
Pražského Free jazz festivalu pořádaného  P&J Music se zúčastnil před 2 roky. 
LUBOŠ ŠRÁMEK (SK), narozený  v r. 1977 je výborným  pianistou a skladatelem. 
V letech 1993 - 1999 absolvoval studium na Státní konzervatoři v Bratislavě, obor klavír. V letech 1999 - 2003 ve studiu pokračoval na Jazzové akademii v Grazu. Od r. 1997 do  r. 1999 byl členem jazzové skupiny Elie Quintet, Matúš Jakabčic Tentet a Big Bandu Konzervatoře Bratislava.  V roce 2004 se stal zakladatelem a leadrem formace Five Reasons (Luboš Šrámek - klavír, Juraj Bartoš - trubka, Matouš Jakabčic - kytara, Juraj Griglák - kontrabas, Marián Ševčík - bicí). Ve stejném roce začal  vyučovat azzový klavír a hudební teorii na Konzervatoři v Bratislavě, dále spolupracoval s mnoha významnými slovenskými  i zahraničními hudebníky - Zbygniew Namyslowki, Janusz Muniak, Jarek Smietana, Aladar Pegeia, Stjepko Gut, Harry Sokal, Karl Ratzer, Norma Winstone, Jerry Bergonzi, Erich Bachtragl , Billy Hart, Ingrid Jensen, Ron McClure, Peter Cardarelli, Anna Lauvergnac, Maja Jaku, Mark Murphy, Renato Cicco, Ed Neumeister, Wayne Darling, Jure Pukl, Dušan Novák, Milan Nikolic, Andjelko Stupar, Daniel Noesig, Ratko Divljak, Radovan Tariška, Milo Suchomel, Erik Rothenstein, Marián Ševčík, Matouš Jakabčic, Juraj Bartoš, Juraj Griglák, Juraj Kalász, Berco Balogh, Martin Valihora, Jozef Döme, Lazaro Cruz a i. Zvuk Šrámkova piana navazuje na jazzovou tradici, do  níž se mísí napětí a překvapení. V roce 2009 vystupoval v Praze se sólovým recitálem v rámci Mezinárodního festivalu jazzového piana.
ROMAN ZABELOV (BY), mladý akordeonista běloruského původu. Roman Zabelov hraje na akardeon natolik osobitě, že to nezní ani příliš balkánsky, ani příliš folklórně. Nejčastěji vystupuje společně s bubeníkem Janem Šiklem v duu Zabelov Group, které patří k nejtalentovanějším českým skupinám současnosti. Je to jazz, a není to jazz. Je to moderna, a zároveň plné tradic. Je to improvizace, a zároveň do posledního detailu vypiplaná struktura. Je to melancholické, a zároveň nesmírně pulsující, se silným groovem. 
ALAN VITOUŠ (CZ), hudebník a multižánrový umělec se narodil v Praze v r. 1946. Jeho otec byl jazzovým klarinetistou, matka manekýnka a textařka. 
Alan původně studoval hru na klavír, ale jeho temperament ho přivedl ke hře na bicí nástroje. Vystudoval pražskou konzervatoř u Vladimíra Vlasáka. 
Po přestávce od r. 1966 až do r. 1979, kdy pracoval v dolech na Kladně a pak na stavbě metra v Praze namísto vojenské služby, se vrátil k hudebním aktivitám. Již jako student konzervatoře hrál v souboru Junior trio s Janem Hammerem ml. a svým bratrem Miroslavem. Jejich hra vzbudila okamžitě svou úrovní a rozsahem jazzových témat pozornost jazzové kritiky i publika. 
Způsobem hry i její přesnosti se stali předmětem zájmu zahraničních odborníků. Alan Junior triu přispěl svým průkopnickým využíváním domácích folklorních hudebních inspirací pro jazzové skladby a improvizace. Dokladem je LP Československý Jazz 1965. V polovině šedesátých let hrával i s jinými jazzovými formacemi např. Jiřího Jelínka, Ladislava Bezubky aj.  Od r.1979 začal úzce spolupracovat s Jiřím Stivínem. K Alanovým spoluhráčům ve Stivínově souboru patřili kontrabasisté Ondřej Soukup a Aleš Charvát, kytarista Luboš Andršt a zpěvačka Mirka Křivánková. 
V roce 1985 založil vlastní soubor Vitouš trio se zpěvačkou Janou Koubkovou. Mimořádná byla i experimentální spolupráce s tenorsaxofonistou Janem Štolbou v letech 1987 – 88. V r.1990 podnikli s bratrem Miroslavem úspěšné turné po Evropě a Japonsku. Podíleli se také společně na vzniku knihovny zvuků nástrojů symfonického orchestru: Miroslav Vitous – Symphonic Orchestra Samples. 
Alan Vitouš se snažil dlouhodobě o rozšíření svého stylového rejstříku o free jazzové a mnohé další fúze, především díky inspiracím v mimoevropských hudebních kulturách. Stavěl především na stále rostoucí pestrosti perkusivních nástrojů. 

DRA (DE) 
je svěží, inovativní trio, jehož hudba je vtipná a inteligentní zároveň. DRA bylo v r. 2002 oceněno cenou JazzArtAward. Na jazzovém festivalu ve Frankfurtu n. M. se představilo jako výborná kapela plná nápadů. Na to nadšeně reagovala  nejen veřejnost, ale i tisk: "Štěstí pro německý Jazz", dokonce "V Evropě neexistuje lepší," píše Frankfurter Rundschau, "Senzačnímu vibrafonistovi Christopheru Dellovi, se podařilo se svým triem DRA spojit nemuzikální motivy se strukturální svobodou "řekl Süddeutsche Zeitung. 
CHRISTOPHER DELL sám ...? Trochu tajemný, vysvětluje  hudbu tria jako komplex času, změny tempa a duhové harmonie, vždy s odkazem zpět na tradici.  „Název DRA znamená jména členů souboru, jakož i související dynamické akce. Pro nás to znamená energii „inovativního-vitálního“ hraní v rámci skupiny."(Dell, mimochodem, také jednou řekl, že by chtěl jejich hraní prezentovat tak, že nebude jazz „Gedudel“ - kňučení...) 
Ani Dellovi spoluhráči rozhodně nejsou méně významní: 
CHRISTIAN RAMOND často vystupuje jako sideman, hrál po boku známých hudebníků jako např. Joe Pass, Kenny Wheeler, Theo Jörgensmann Michel Pilz nebo Philip Catherine.  
FELIX ASTOR byl pracovníkem Akademie výtvarných umění v Banff, je vyhledávaným a všestranným bubeníkem, nejen jazzovým. Je také dobře známý díky četným studiím jihoamerické hudby v Brazílii. 
Koncerty DRA doposud získaly nadšené recenze a vysoké uznání.

vstupenky za 150,- Kč na jednotlivý koncert nebo 300,- Kč na všechny koncerty si můžete objednat na emailu: objednavka@jmw.cz


PARTNEŘI

logo - Magistrát hlavního města Prahy
logo - Ministerstvo kultury ČR
logo - Městská část Prahy 2
logo - Městská část Prahy 1
logo - Městská část Prahy 4
logo - Městská část Prahy 11
logo - Městská část Prahy 5
logo - Městská část Prahy 6
logo - Raiffeisen Leasing
logo - Art District Prague 7
logo - Městská část Prahy 3

Loading…