23. MEZINÁRODNÍ FESTIVAL JAZZOVÉHO PIANA - SÓLOVÉ RECITÁLY - 4. KONCERT


HUDEBNÍ NOSIČE


05.12.2018 19:00  |  Muzeum Antonína Dvořáka


Dominic J. Marshall (Velká Británie / Nizozemí)

Arik Strauss (Izrael / Německo)


Dominik J. Marshall (GB/NL)

Marshall je skvělý pianista, skladatel a DJ v jedné osobě, který se, jak sám říká, nechal ovlivňovat muzikanty jako Dilla, Bach, Hancock, Wonder, Drake a jehož hudba zahrnuje širokou žánrovou škálu od jazzu přes hiphop, soul po electroniku.

Poté, co Dominic Marshall absolvoval s vyznamenáním Leeds College of Music a vyhrál cenu v oboru klavír, pokračoval magisterským kurzem na Konzervatoři v Amsterdamu, kde získával zkušenosti od pianistů jako např. Kurt Rosenwinkel, Brad Mehldau, Ambrose Akinmusire a další. Jeho první nahrávka The Oneness vznikla právě během této doby. LondonJazzNews ji označil jako "úžasný debut".

V březnu roku 2013 nahrál Dominic první profesionální album Spirit Speech.  Na základě jeho úspěšného přijetí byl jednomyslně vybrán porotou ve složení: Jamie Cullum, Gilles Peterson a Jez Nelson jako účinkující na představení "BBC Introduces", Manchester Jazz Festival.

Spirit Speech je "vynikající, nápadité a charakteristické album“ (LondonJazzNews). Stalo se nesporným jazzovým vrcholem roku 2014. Díky tomuto úspěchu bylo Marshallovo trio vybráno, aby hrálo na the Dutch Jazz Competition 2014, kde byl Dominic oceněn jako nejlepší sólista. V listopadu 2014 bylo Spirit Speech nominováno na cenu Edison International Jazz.

V r. 2015 se Dominic připojil k britské nu-jazzové a elektronické skupině Cinematic Orchestra, s níž vystupuje po celé Evropě i mimo ni.

V září 2016 Dominic vydal další album Triolithic."The Triolit je plné geniálních kompozic“. Na základě skvělých ohlasů na toto album, dostal Dominic příležitost vystupovat ve 2 holandských televizních pořadech, stejně jako na mezinárodně uznávaných jazzových festivalech State-X New, Transition festival, North Sea Jazz a  Robeco Summernights a The Concertgebouw Amsterdam. V letošním roce vystoupil se Cinematic Orchestrem také na Montreux Jazz Festival, na Pori Jazz a Glastonbury.

 „Sdružuje velké dědictví z minulosti, ale také něco velmi čerstvého a nového." (Jamie Cullum - jeho velký obdivovatel)

 

Arik Strauss (IL/DE)

narozený v Jeruzalémě, je klavíristou, skladatelem, aranžérem i učitelem. Hrál na pódiích v USA, Japonsku, Evropě a Izraeli. Strauss strávil 12 let v New Yorku, kde studoval s Jackem Reillym a Richiem Beirachem a vystupoval s nejlepšími hudebníky (například Ron McClure, Akira Tana a Shonzo Ono) v jazzových klubech, jako jsou Birdland, New York a Blue Note, Philadelphia. Strauss byl aranžérem Pocty Duke Ellingtona, při níž spolupracoval s jeho synem Mercerem Ellingtonem.

Mezi roky 2002 a 2016 vydal Strauss 7 alb, poslední tři - Mostly Ballads, Adieu Tristesse a All In All - byly vydány americkou značkou Dot Time Records.

V roce 2010 byl Strauss pozván na šestiměsíční rezidenční pobyt do Cité International des Arts v Paříži.

Arik Strauss v současné době žije v Berlíně a ve zdejších jazzových klubech jako je Schlot Jazz Club a B Flat hraje se svým triem (Andrea Marcelli - bubny a Jonathan Robinson -kontrabas).

Na svých koncertech hraje Strauss původní skladby (crossover jazz) z jeho posledních alb, ale  i nově  vytvořené v Berlíně.

“Hudba je moje kotva, je to radost, smutek a láska, která mě udržovala po celý život”.

https://www.facebook.com/events/253002255523069/

vstupenky zde


PARTNEŘI

logo - Magistrát hlavního města Prahy
logo - Ministerstvo kultury ČR
logo - Městská část Prahy 2
logo - Městská část Prahy 1
logo - Městská část Prahy 4
logo - Městská část Prahy 11
logo - Městská část Prahy 5
logo - Městská část Prahy 6
logo - Raiffeisen Leasing
logo - Art District Prague 7

Loading…