DUDÙ KOUATE / EMIL VIKLICKÝ / PAVEL HRUBÝ (Senegal / Česko)


HUDEBNÍ NOSIČE


03.06.2023 19:30  |  Atrium


Dudù Kouate / Emil Viklický / Pavel Hrubý (Senegal / Česko)

Dudù Kouate - perkuse, flétna, vodní dýně, ngoni, talking drum / Emil Viklický – piano / Pavel Hrubý – saxofony, klarinet

Koncert je součástí koncertní série


Dudù Kouate se narodil v Senegalu v rodině griotů, kteří jsou známí jako konzervativci africké kulturní a hudební tradice. Po humanitních studiích ve své zemi odešel do Evropy. Žije v Bergamu, kde již řadu let vyučuje africké perkuse. Od roku 2017 trvale spolupracuje s Art Ensemble of Chicago a s dalšími projekty Roscoe Mitchella a Dona Moye.

Pořádá semináře o historii tradičních afrických nástrojů, v nichž se snaží vysledovat teritoriální hranice populací a šířit africkou kulturní tradici prostřednictvím zhudebněných pohádek. Multiinstrumentalista hudebník, hraje v různých hudebních formacích i mimo ně. Hraje afro-jazz, moderní, tradiční i současnou hudbu. Neustálé hledání zvuku (zvuku živlů) ho stále posouvá k novým a velmi zajímavým zážitkům ve světě hudby. Je uznávaným ctitelem tradičních nástrojů a zejména bicích nástrojů, dokázal najít jejich zasazení do rozmanitých hudebních kontextů. V roce 2018 vyšlo album "Africation", na němž Dudù interpretuje roli, kterou mu přisoudila tradice, a nechává ji znovu ožít v moderním a multikulturním klíči: písně jsou totiž zpívány převážně v jeho mateřském jazyce wolof, s několika odkazy na bambarštinu a frázemi ve francouzštině a italštině a vyjadřují intenzivní emocionální náboj díky použití nových a originálních zvuků.

Emil Viklický patří mezi nejvýznamnější osobnosti domácího jazzu, soudobé hudby a v minulosti i fusion. Připomeňme tedy jen poslední aktivity mezinárodně respektovaného, neúnavně tvůrčího hudebníka a skladatele. Namátkou pokračující kompoziční práci pro Wyntona Marsalise, která momentálně kulminuje melodramem Disturbing The Peace, objednaným pro koncertní řadu Jazz At Lincoln Center. Autorství filmové hudby. Případně výtečnou nahrávku Between Us (2020) s basklarinetistou Pavlem Hrubým a v Austrálii natočenou koncertní desku Wangaratta (2021) s Miroslavem Bukovským a Johnem Mackeyem.

Pavel Hrubý je již více než 15 let ve špičce českého moderního jazzu. Je kapelníkem nebo členem bandů jako je například Limbo, Tellemarkk, Phoenix Quartet, Swingband Jana Matouška, Between The Lines, NUO. Pavel byl v letech 2008 a 2014 nominován na prestižní ocenění Anděl za svoje alba v kategorii "jazz a blues".

vstupenky


PARTNEŘI

logo - Magistrát hlavního města Prahy
logo - Ministerstvo kultury ČR
logo - Městská část Prahy 2
logo - Městská část Prahy 1
logo - Městská část Prahy 4
logo - Městská část Prahy 11
logo - Městská část Prahy 5
logo - Městská část Prahy 6
logo - Raiffeisen Leasing
logo - Art District Prague 7

Loading…