HLASKONTRABAS OKTET (Česko / Island)


HUDEBNÍ NOSIČE


HlasKontrabas Oktet (Česko / Island)

Ridina Ahmedová, Alice Bauer, Mirka Novak, Markéta Zdeňková  - zpěv, Petr Tichý, Tomáš Liška, Ondřej Štajnochr, Ondřej Komárek - kontrabas, 

hosté : Pétur Ben, Ragga Gröndal - zpěv, Guðmundur Pétursson - zpěv, kytara

Koncert je součástí koncertní série


HLASkontraBAS Oktet provede posluchače kaleidoskopicky barvitou „krajinou hlasů“ a spolu s islandskými hosty představí repertoár chystaného alba Kaleidoscapes

 

Žádnou jinou takovou kapelu na planetě nenajdete. Tvoří ji čtyři zpěvačky a čtyři kontrabasisté. Projekt HLASkontraBAS se může chlubit opravdu jedinečným soundem a strhující tvorbou, spojující hravost, tajemno i melancholii. Na mimořádném vystoupení 6. března 2024 ve Velkém sále pražské Novoměstské radnice ansámbl představí nový program připravený na Islandu ve spolupráci s uznávanými skladateli z různých koutů světa. Jako hosté vystoupí islandští hudebníci Pétur Ben a Ragga Gröndal.

 

Obsazení není jedinou neobvyklostí HLASkontraBAS Okteta, které se svobodně pohybuje nad žánrovými políčky soudobé „vážné“ hudby, jazzu, kvalitního popu i folkloru z nejrůznějších koutů světa. Zdaleka totiž nepatří k běžné praxi, aby si ansámbl objednal repertoár u skladatelů z Islandu, Norska a Izraele. A aby kolekci nových kompozic za přítomnosti autorů dozkoušel, interpretačně „dotáhl“ a premiéroval na Islandu.

„Psát pro kapelu s takhle potrhlým obsazením je vážně výzva,“ shodli se osobnosti jako islandský skladatel Pétur Ben (vlastním jménem Pétur Þór Benediktsson, mj. autor filmové a divadelní hudby, psal aranžmá např. pro Nicka Cavea a jeho soundtrack k provedení hry Woyzeck v londýnském Barbican Center), norský skladatel Nils Økland (houslista vydávající u ECM) či izraelský jazzový basista Adam Ben Ezra (známý i z koncertů v Česku). Ačkoliv se pod skladby podepsala velmi pestrá společnost, do které patří ještě norský jazzman Mats Eilertsen, islandská zpěvačka a skladatelka Ragnheiður „Ragga“ Gröndal, Beata Hlavenková, Petr Wajsar i dva zakládající členové skupiny HLASkontraBAS Ridina Ahmedová a Petr Tichý, drží program výstižně nazvaný Kaleidoscapes dobře pohromadě. Právě díky osobité interpretaci a fascinujícímu, zvukomalebnému „basovému i hlasovému krajinářství“.

„HLASkontraBAS Oktet disponuje neuvěřitelnou bohatostí nezvyklých harmonických možností a zvukových barev. Samozřejmě s tím, že kontrabasy se dají využívat i jako perkusivní nástroje a zpěvačky zvládají nejen nelehké, interesantně vypsané krkolomné čtyřhlasy, ale také škálu extrémních hlasových technik. Celý koncert byl přitom zábavný už střídáním žánrů a nálad,“ napsal UNI magazín o české premiéře „islandského“ cyklu, jež proběhla v rámci královéhradeckého festivalu Jazz Goes To Town 2023.

Nyní je pásmo skladeb připraveno k dubnovému vydání na CD i v digitálních formátech u labelu Animal Music.

Pražský koncert navíc nabídne další mimořádný zážitek. K sestavě HLASkontraBAS se totiž jako zpívající hosté připojí oba islandští autoři. Ragga Gröndal, jež má kořeny ve folkloru i popu a kterou na Islandu v roce 2006 vyhlásili zpěvačkou roku a zároveň se tehdy stala i komerčně nejúspěšnější domácí interpretkou. A Pétur Ben, vedle zmíněné dráhy skladatele soudobé a scénické hudby také producent a písničkář se záběrem od folku po rock a metal.

Projekt HLASkontraBAS založili Ridina Ahmedová a Petr Tichý původně jako duo. Přesněji duo využívající při aranžování a vrstvení stop zvukové smyčky, vytvářené v reálném čase pomocí looperů. Ještě jako duo právem získali nominaci na cenu Anděl za eponymní album z roku 2016. V roce 2019 však zakladatelé realizovali nápad rozšířit sestavu o další tři zpěvačky a tři kontrabasy, kterými by nahradili všechny zvukové stopy z looperů. Se všemi výhodami „lidského faktoru“ - živostí, tvárností a volností komunikace. A také se znásobenou energií. Do ansámblu tak dostaly pozvánku fenomenální zpěvačky Alice Bauer, Mirka Novak a Markéta Zdeňková a s nimi nastoupili virtuózní kontrabasisté Tomáš Liška, Ondřej Štajnochr a Ondřej Komárek.

Koncert HLASkontraBAS s islandskými hosty proběhne v rámci série Jazz Meets World.

 

Ridina Ahmedová

Česká zpěvačka, hlasová lektorka a skladatelka. Zakladatelka vokálního projektu Hlasohled (Voicescope), který pořádá celou řadu aktivit pro veřejnost (přednášky, dílny, semináře, konference atd.). Je autorkou a spoluautorkou hudby k několika divadelním představením. Nahrála hudbu k několika filmům a spolupracovala s dalšími známými hudebníky. V roce 2008 zpívala společnou improvizaci s Bobby McFerrinem na jeho pražském koncertě. Její sólový projekt Hlasokraj (Voicescape), kombinující promítání a živý koncert, získal v roce 2003 cenu Next Wave v kategorii objev roku. Spolu s Petrem Tichým založila Ridina Ahmedová duo HLASkontraBAS. Jejich album bylo v roce 2016 nominováno na cenu Anděl. Věnuje se také tvorbě audiodokumentů, za které získala několik ocenění. V těchto dnech měla premiéru její dokusérie nazvaná “Odpustit?”.

 

Petr Tichý

Český kontrabasista a skladatel. Studoval na jazzovém oddělení pražské HAMU a na Konzervatoři Jaroslava Ježka. Mezi jeho stěžejní projekty patří duo HLASkontraBAS spolu s Ridinou Ahmedovou, a NTS s Michalem Nejtkem a Štěpánem Smetáčkem. Spolupracoval s Floexem, hudebním tělesem Orchestr Berg, divadlem Continuo, Markem Novotným, Vladimírem Václavkem, Palo Hammelem, Ondřejem Škochem, Mírou Kemelem, Sylvií Krobovou, Feng-yűng Song, Jono Bono, Paul Novotnym a Alexander Yasinskym, kvartetem Květovaný kůň, Janou Vébrovou a mnoha dalšími významnými umělci. Na nahrávkách hraje na střevové struny, které si podle vzoru lidových hudebníků z Terchové sám vyrábí. V roce 2016 byl spolu s Ridinou Ahmedovou za CD HLASkontraBAS nominován na českou hudební cenu Anděl.

Projekt je podpořen Islandem, Lichtenštejnskem a Norskem prostřednictvím Fondů EHP a za podpory MK ČR

Krátké video o HLASkontraBAS oktetu: https://youtu.be/o1P6Ex13Ba8

klip  HLASkontraBAS Oktet - Following The Wind - Beata Hlavenková:

https://www.youtube.com/watch?v=VmCulx9tc1Y

Více informací na http://hlaskontrabas.cz/

vstupenky zde


PARTNEŘI

logo - Magistrát hlavního města Prahy
logo - Ministerstvo kultury ČR
logo - Městská část Prahy 2
logo - Městská část Prahy 1
logo - Městská část Prahy 4
logo - Městská část Prahy 11
logo - Městská část Prahy 5
logo - Městská část Prahy 6
logo - Raiffeisen Leasing
logo - Art District Prague 7
logo - Městská část Prahy 3

Loading…