SHALOSH (Izrael)


HUDEBNÍ NOSIČE


01.11.2024 19:30  |  Atrium


SHALOSH (Izrael)

Gadi Stern - piano / David Michaeli - kontrabas / Matan Assayag -  bicí

Koncert je součástí koncertní série

 


Shalosh budou svojí hudbou vyprávět Příběhy o Utopii

Ač v reálném světě utopie nefungují, v muzice jich zjevně dosáhnout lze. Do Prahy se vrací Shalosh, izraelské klavírní trio, co hraje „jako jeden muž“. Muzikanti si předsevzali, že nikdo nebude ten hlavní, ale postaví svoji hudbu na dokonalé komunikaci rovnoprávných osobností. Aktuální album Tales Of Utopia představí v idylické souhře 1. listopadu 2024 v Atriu na Žižkově.

Ačkoliv se Shalosh vracejí do Česka pravidelně, vždy dokáží znovu překvapit novým repertoárem, potěšit čerstvými hudebními vizemi s důrazem na nápadité, vkusné a přitom chytlavé melodie. Jejich poslední titul Tales Of Utopia je koncepční a obzvláště vydařený.

„Na tuhle nahrávku jsme opravdu hrdí. Pracovali jsme na ní více než dva roky, během kterých nabrala mnoho různých tvarů a forem. Jako koncepci jsme použili příběhy z odlišných mytologií. Z nich jsme pak vytvořili jednotnou zápletku, která nás provede skrz celé album. Mladý hrdina opustí vesnici a vypraví se na dobrodružnou výpravu, aby našel svoji vnitřní Utopii,“ popisují Shalosh do not ukrytý význam výpravného díla.

Podepsáni jsou pod deskou všichni, nikdo si nepřivlastňuje větší zásluhu: „Napsali, zaranžovali a produkovali Shalosh.“ Však také název Shalosh znamená v hebrejštině prostě „Tři“. Bezesporu bude krásné vydat se s nimi za nalezením vnitřního klidu a pocitu sounáležitosti.

„Příběhy o Utopii“ nejsou ovšem žádným eskapismem, útěkem před realitou do snových světů. Naopak, právě v dnešní dramatické době je důležité hledat sílu, vyrovnanost a optimismus: „Muzika nám pomáhá bránit se vnějším tlakům,“ opakují Shalosh známou pravdu. „Zatímco naše předchozí deska Broken Balance odrážela vnější svět, tato pojednává o světech vnitřních.“

Hudba Shalosh je zkrátka o spojování, nikoliv o rozdělení světa. I proto si trio vybralo jako inspiraci propojení utopických představ ze Starého zákona, z Odyssey, z mytologií křesťanské, řecké i těch východních. A stejně jako muzikanti převedli různé myšlenkové proudy do soudržného hudebního tvaru, pokračují i ve stmelování různých žánrů v amalgam. Sound Shalosh je typickou ukázkou „levantského jazzu“, přitom zcela přirozeně vstřebal i prvky rocku, kultivovaného popu, elektronické taneční hudby i různých etnických tradic.

Trio Shalosh vzniklo v Tel Avivu v roce 2013, jednotliví muzikanti se ovšem znali a hrávali spolu už o dekádu dříve. Zakládajícími členy jsou pianista Gadi Stern a bubeník Matan Assayag, původního kontrabasistu Daniela Benhorina ovšem brzy nahradil David Michaeli. Hned první album tria The Bell Garden (2014) se stalo senzací na izraelské scéně, tamní deník Israel Hayom ho vyhlásil deskou roku. S titulem Rules Of Oppression (2016), natočeným s řadou hostů, si trio začalo budovat mezinárodní kariéru. Dnes mají Shalosh na kontě pět studiových a jedno živé album a publikují u respektovaného německého labelu ACT.

https://www.youtube.com/watch?v=2hpJX5-i2hc

https://www.youtube.com/watch?v=NkhXiiOePJU

https://www.youtube.com/watch?v=COF2bDPtR5c

https://www.youtube.com/watch?v=COF2bDPtR5c

vstupenky zde


PARTNEŘI

logo - Magistrát hlavního města Prahy
logo - Ministerstvo kultury ČR
logo - Městská část Prahy 2
logo - Městská část Prahy 1
logo - Městská část Prahy 4
logo - Městská část Prahy 11
logo - Městská část Prahy 5
logo - Městská část Prahy 6
logo - Raiffeisen Leasing
logo - Art District Prague 7
logo - Městská část Prahy 3

Loading…